BB Blueberry Association

BB Blueberry Association was established in September 2010. in Bajina Basta. The Association is currently composed of 20 members who are blueberry breeders themselves. Association members have been planting blueberry fields since 2007 when growing blueberry became more serious in the municipality area. Current area planted to blueberries is over 10 ha. Major varieties grown include Duke with 60% then Bluecrop with 25 %, Reka with 5 % , Ozarkblue with 5% and Nui with 5%.

Udruženje "BB Borovnica" osnovano je septembra 2010 u Bajinoj Bašti.Trenutno ga cine 20 članova,koji su istovremeno i uzgajivači borovnice.Članovi udruženja podizali su svoje zasade od 2007,kada je počelo ozbiljnije gajenje borovnice na teritoriji opštine.Trenutna površina na kojoj su podignuti zasadi iznosi preko 10 hektara.Od sorti najviše su zastupljene;Duke sa 60%,zatim Bluecrop sa 25%,Reka 5%,Ozarkblue 5% i Nui sa 5%.


субота, 15. септембар 2012.

Od berbe do gotovog proizvoda.

                                                               Berba





   




                                                                        
                                                             
                                                
                                                        Pothladjivanje borovnice





                                     "Gotov proizvod" - spreman za  tržište








 Srpska borovnica - Prva klasa





Foto: BB Borovnica

среда, 11. јул 2012.

Poseta američke ambasadorke Meri Vorlik štandu proizvodjača borovnice, povodom završetka USAID-ovog projekta u Srbiji

“Uz pomoć USAID-ovog Agrobiznis projekta, američka vlada je pomogla agrobiznisima u Srbiji da povećaju svoju prodaju i izvoz tako što im je pomogla da se pojave na svetskom tržištu” rekla je ambasadorka Meri Vorlik, napominjući da je USAID sarađivao sa 205 agrobiznisa iz Srbije kako bi unapredili ambalažu svojih proizvoda, marketinški nastup i kako bi se pojavili na 46 različitih sajmova, uključujući i one u Parizu, Berlinu, Amsterdamu, Njujorku i Kuala Lumpuru.
Projekat je takodje pomogao u formiranju pet nacionalnih udruženja kao što su nacionalna udruženja prerađivača mesa i prerađivača mleka, kao i udruženja koja okupljaju proizvođače organske hrane, uzgajivače borovnice i prerađivače i izvoznike lekovitog bilja.

Izvor: www.serbia.usaid.gov

среда, 13. јун 2012.

Prva Regionalna konferencija uzgajivača borovnice.

 U Čačku je održana prva Regionalna konferencija uzgajivača borovnice, u organizaciji Nacionalnog udruženja Srpska borovnica, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj.  Cilj konferencije je bio da unapredi saradnju svih učesnika u ovoj delatnosti na nacionalnom i regionalnom nivou, promoviše borovnicu i poveže proizvođače sa kupcima i odgovarajućim tržištem, te da informiše članove i širu javnost o dosadašnjim rezultatima i budućim planovima udruženja.

Srbija ima dobru perspektivu, jer borovnica ima izuzetno veliki tržišni potencijal.  A berba u Srbiji počinje polovinom juna, i u zavisnosti od sorte može trajati i do septembra - što Srpskim proizvođačima pruža veliku prednost.  U junu se na tržištu postižu najbolje cene, jer u to vreme poljska i nemačka borovnica još ne stižu na berbu. U ovim zemljama berba počinje od polovine jula, tako da zbog „praznine“ na tržištu u trajanju od nekih mesec dana domaći proizvođači imaju šansu da postignu dobre cene.  Ipak,  Srbija sa trenutnim zasadima borovnica od nešto više od 100 ha i dalje ne raspolaže dovoljnim količinama koje bi zadovoljile potrebe evropskog ili, pak, velikog  tržišta Rusije. Proizvođači su, međutim, optimistični i prema njihovoj proceni realno je očekivati da narednih godina dostignemo količinu od 20 tona po hektaru.  Španija, recimo,  u ovom trenutku ima 500 ha zasada pod borovnicama, isključivo za konzumno tržište, što je čini jednim od lidera u EU.
Stručnjaci ističu da je borovnica izuzetan proizvod koji bi poslužio za diverzifikaciju domaće poljoprivredne proizvodnje. Prema njihovoj oceni borovnicu ne treba tretirati kao glavni, već kao „rezervni“ proizvod, naročito u krajevima u kojima se značajnije proizvode malina i jagoda, pa bi borovnica  bila neka vrsta alternative ili dopune ovim proizvodima.

    Čačak,13.Jun.2012.
  
    Foto: BB Borovnica
    Izvor: www.agroservis.rs

понедељак, 28. мај 2012.

Menadžer britanske kompanije "Mack Multiples" u poseti udruženju "BB Borovnica"

Tony Vallance,tehnički menadžer britanske kompanije "Mack Multiples", koja se bavi distribucijim voća i povrća širom Velike Britanije posetio je krajem maja Bajinu Baštu.Osnovni razlog posete jednog od menadžera kompanije bio je upoznavanje  sa procesom proizvodnje i kvalitetom  borovnice u cilji saradnje.Gost je istakao da je kvalitet naše borovnice na viskom nivou i da je zainteresovan sa saradnju u cilju otkupa našeg proizvoda.

   Foto: BB Borovnica

петак, 24. фебруар 2012.

Predavanje na temu uzgoja,prerade i plasmana visokožbunaste borovnice.

 
Udruženje uzgajivača kultivisane borovnice «BB Borovnica» iz Bajine Bašte u saradnju sa USAID-om održalo je predavanje na temu uzgoja,prerade i plasmana visokožbunaste borovnice.
Gost predavač bio je gospodin Ričard Dejl iz Američke države Viskonsin.Gospodin Dejl je dugogodišnji uzgajivač visokožbunaste borovnice.Svoju posetu Srbiji iskoristio je da održi niz predavanja u opštinama gde se ozbiljnije uzgaja ova kultura.Naravno,jedna od tih opština je i Bajina Bašta.Udruženje BB Borovnica se zahvaljuje sugradjanima koji su u velikom broju došli da poslušaju našeg gosta.





Foto: BB Borovnica

четвртак, 16. фебруар 2012.

Poseta Ričarda Dejla udruženju BB Borovnica


U sredu 15.02.2012.Udruženje BB Borovnica posetio je gospodin  Ričard Dejl(Richard A Dale).Posetu je organizovao USAID. Ovo je druga poseta gospodina Dejla uzgajivačima borovnice u našoj opštini.
 
U razgovoru sa gostom,proizvodjači  su se upoznali sa tehnologijom uzgoja, skladištenja, pakovanja i same prodaje borovnice u Americi.Gospodin Dejl, kao dugogodišnji uzgajivač borovnice, unapredio je znanje lokalnih uzgajivača korisnim savetima. Oduševljenje gosta Srbijom najbolje se zaključuje iz njegove opaske u kojoj kaže da je ovaj prostor idealan za uzgajanje borovnice i da bi se on rado preselio u Srbiju samo kada bi mu to godine dozvolile.
Gost je istakao da  vidi budućnost Srbije u proizvodnji voća, naročito borovnice i to pre svega zbog položaja, klime kao i u ranijem vremenu zrenja u odnosu na zapadnu Evropu. Što nam omogućava postizanje najbolje cene za naš proizvod.
Naredna poseta je najavljena za 29.februar.2012. kada će biti održano i predavanje za sve koji su zainteresovani za gajenje ove kulture.
Važno je napomenuti da je gospodin  Dejl pionir u komercijalnom uzgoju visokožbunaste borovnice na  području Američke države Viskonsin i da se ovim poslom uspesno bavi preko trideset godina.

Foto: BB Borovnica

понедељак, 30. јануар 2012.

Visokožbunasta Americka Borovnica



Visokožbunasta americka borovnica potiče iz SAD. Dostiže visinu od 3 - 4,5 m, a najbolje uspeva na vlažnim staništima i većoj nadmorskoj visini. Zbog specifičnosti korenovog sistema, veoma je osetljiva na sušu. 
Plodovi borovnice su vrlo kvalitetno voće za potrošnju u svežem stanju, kao i u obliku različitih prerađevina.
Borovnica, kao i ostalo tamno obojene voćne bobice, sadrži vitamine, minerale, dijetna vlakna i fito-materije koje pomažu zaštiti organizma od raznih oboljenja, uključujući čak i teške bolesti kao što su karcinom i srčana oboljenja.
Borovnice su odličan izvor vitamina C, bioflavonida, folne kiseline, kalijuma, kalcijuma i gvožđa. Osim toga, borovnice sadrže i visok procenat vlakana, i na taj način pozitivno utiču na kvalitetnu probavu, smanjujući rizik od crevnih bolesti. Takođe su, zahvaljujući vlaknima, korisne pri dijetama za mršavljenje, jer stvaraju osećaj sitosti. Izuzetno su korisne za jačanje krvotoka.
Utiču na vid i čuvaju očnu mrežnicu. Osušene bobice zaustavljaju krvarenje hemeroida. Sok leči želučani i crevni trakt, pomaže kod smetnji varenja i nedostatka apetita.